Vaade Pärmivabrikule
1939 Akvarell, paber ava 39 x 48. Signatuuriga
Alghind: 895, lõpphind: € 940
27. E-Kunstisalongi XXVII oksjon27.11.2011 kell 15.00 Tartu galeriis Eelkõige maastiku ja linnavaadete maalijana tuntud Nigul Espe lõpetas Pallase 1932. aastal Ado Vabbe õpilasena. Pärast seda kujunes temast tõeline Tartu austaja, kes dokumenteeris kodulinna läbi oma loomingu. Enamasti on sedalaadi teosed loodud akvarellis, mis võimaldas kunstnikul kiiresti jäädvustada avanevat vaadet ja õhustikku. Nendes töödes on kunstnik rõhunud detailidele, üldmulje on asine ja konkreetne.
Kunstikriitikud on tõdenud, et Espe loomingu väärtuslikuma osa moodustab just 1930ndate looming. Selle perioodi töid liigub aga tänasel kunstiturul kõige vähem. Akvarell "Vaade Pärmivabrikule" esindab kõige tüüpilisemat Espet. Taas kord on tähelepanu pööratud ka kõige pisematele detailidele, samas kui lehel on tühja, hingamiseks jäetud ruumi. Selline lähenemine ei "koorma" pilti üle ning pöörab vaataja tähelepanu ehitistele ja figuuridele, kõigele selle, mis ühe linna näo kujundab. Teos annab aimdust 1939. aasta Tartust enne sõjakoledusi, mis jätsid suure osa linnast varemetesse.
Nigul EspeMaalikunstnik Nigul (Nikolai) Espe sündis 1907. aastal Riias. Suri 1970. aastal Tallinnas. Espe õppis Pallases maali- ja mööblikunsti 1926-1932 aastatel, tema õpetajaks oli Ado Vabbe. Espe lõpetas lennus, mis oli silmapaistev teoste arvult. Näiteks Espe esitles lõpunäitusel tavapärase paarikümne taiese asemel 50 tööd.Pärast Pallase lõpetamist jäi Espe vabakunstnikuna Tartusse. Alates 1929. aastast on tema näituseid toimunud Eestis, Riias, Roomas ja Budapestis. Espe on jäänud eesti kultuurilukku ka kui aktiivne seltskonnategelane, pidades legendaarset kultuurirahva kohvikut “Ko-Ko-Ko" 1930-ndatel aastatel. Espe on maalinud valdavalt stafaa¾iga maastikku ja linnavaateid, lisaks on tema loomingus arvukalt tööstuseteemalisi maale. 1947. ja 1949. aastal käis ta korduvalt Kiviõli kaevanduses ja õlitööstuses ning sel teemal on tal valminud hulgaliselt põlevkiviteemalisi maale ja interjööre.Tema töödes on nii detailitruumaid kui maaliliselt vabamaid teoseid. Espe oskas pallaslasena hiilgavalt valida loendamatu arvu värvikombinatsioonide seast just neid, mis muudavad kujutletu meeleolukaks. Espe tööde koloriit on enamasti kirgas, neile on omane rõõmus alatoon.