Tehase 16, Tartu E-Kaubamaja, Tel 7 366 777

Hinnapiir
üleminealumine
   

a
Autorite järgi
AALTONA VEIKKO
ALLIK ENNO
ALLIK PAUL
ALLIK PEETER
ALLSALU EFRAIM

Autoriotsing

Teoste suuremalt
vaatamiseks kliki
paremas veerus
oleval eelvaatel
Raili Vinn ehetenäitus "Koralli aeg"
4. märts 2015 Tartu
• Raili Vinn sündis 16. novembril 1943. aastal Tallinnas
• 1969. aastal lõpetas ERKI
• Ars Juveeli peakunstnik 1994–1996
• OÜ Kuldgraal asutaja ja juhataja 1996–2013
• Alates 2013. aastast vabakutseline kunstnik Tallinnas
• Ede Kurreli nimelise preemia 2014 laureaat


1992. aastal esitles Vinn esimest korda paekivist valmistatud ehteid näitusel. Selliste ehete tegemist peab ta pigem hobiks. Erinevalt väärisjuveele tehes, ta ehte kandja peale siis ei mõtle. Esmakordselt tutvus Raili Vinn paekivi omaduste ja võluga geoloog Helle Perensi kaudu, kes tegi paekividest näituse. Ede Kurreli nimelise preemia pälvis Vinn 2014. aastal just oma paekivi ehete eest.
Kivide juures paelus Vinni nende rikkalik ajalugu: need kannavad endaga kaasas nüüdseks surnud elu jälgi. Samavõrd köidab kunstnikku iga kivi unikaalsus, kuna pole olemas täpselt samasugust fossiili. Raili Vinn võtab käesoleva näituse idee kokku nõnda: „Eesti paekivis leiduvad fossiilid on mind lummanud juba kakskümmend aastat. Hämmastav on ka mõnede eluvormide ilu ja kestvus läbi aegade. 400 miljonit aastat vanad kivistunud korallid on tänapäevaste korallide otsesed eellased. Võime ainult imetleda looduse disainitud ilu ja selle kestvust ajas.“
Vinn peab paekivi omadusi väga eestlaslikuks: selle mustrid, mahedad toonid ning graafilisus viitavad meie rahvuslikule omapärale. Paekivi fossiliid, mida ehetes kasutatud on, pärinevad peamiselt Saaremaa rannikult. Kõrvu fossiilsete kividega on Vinn kasutanud ka tänapäevaseid koralle. Viimane esindab tema meelest üht vanimat elusvormi Maal, mis on olemas ka tänapäeval – sellest tuleneb ka näituse pealkiri – „Koralli aeg“.
Ehete vormistamisel on Vinn kasutanud eri metalle, kuid kõige sobilikumaks on ta pidanud siiski hõbedat, mis paekivi gammat tasakaalustab. Paekivi ei oma vääriskivi tugevust, seetõttu on kivi ehte jaoks töödeldud võimalikult siledana ning tugevalt raamistatuna. Ilunõelade juures on ehtekunstnik kasutanud just preesi-vormi. Seda on tänapäevastatud rangete sõõri ja nurgeliste kujunditega, mis toovad esile eripärase kivi.

veebilehe tegemine ja kodulehe valmistamine lmap hsti hallatavate veebilehtede valmistamine ja veebidisain.