Kunstioksjon tekitas erakordse ostuhuvi
Jäime napilt ellu, rõõmustas E-Kunstisalongi naiskond. See, mis laupäeval nende korraldatud oksjonil toimus, nimetasid salongi omanik Tiia Karelson, juhataja Daisi Kahur ja galerist Airi Kaasik sõnulseletamatuks. Ostuhuvilist rahvast oli galerii puupüsti täis ja sama palju oli osalejaid telefonitsi. «Nagu tervel Eesti Vabariigil oleks äkki kunsti vaja,» leidsid nad.
E-Kunstisalongis askeldavad Priit Pärna kilplased
Tunamullu kevadel tuli trükist raamat, mille lehekülgedel tegutsevad kilplased. Neid on juba esikaanel askeldamas kümneid ja kümneid. Selle raamatu illustratsioonid, autoriks animafilmilavastaja, graafik ja karikaturist Priit Pärn, on nüüd E-Kunstisalongis näituseks kujundatud.
Eri Klasi kogust saabus oksjonile väga kallis maal
Oktoobri viimasel laupäeval korraldab E-Kunstisalong oma 40. oksjoni. Teoste reprod on küll avaldatud veebilehel ja äsja valminud kataloogis, kuid veel parem on nendega tutvuda sealsamas salongis näitusel, mis avati eelmisel nädalal. Oksjoni pärlina on välja pandud mullu meie hulgast lahkunud nimekale dirigendile Eri Klasile kuulunud maal «Lilled», mille autor on Nikolai Smirnov.
Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust müüakse oksjonil
Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi.
Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstiklassikute Richard Uutmaa, Aino Bachi, Olev Subbi, Eduard Wiiralti jpt töid. Oksjonile minevaid teoseid seob asjaolu, et need on pärit Valter Ojakääru, tema abikaasa Heljo Sepa ja tolle venna perekonna kunstikogust.
Oksjonile läheb kunst helilooja Valter Ojakääru kogust
Mullu novembri lõpus suri muusikakriitik ja raadioajakirjanik Jaak Ojakäär. Kuu varem lakkas tuksumast tema isa, helilooja Valter Ojakääru süda. Aasta enne seda, novembri lõpus 2015 lahkus jäädavalt Jaagu ema ja Valteri abikaasa, pianist Heljo Sepp. Nende kolme eluteed saatis muusika, aga samuti kunst, mille hulgast pärijad on pannud mõned teosed E-kunstisalongi oksjonile.
Maalid valmisid täiuseigatsuses
Ilu kõige iseloomulikum joon on lihtsus. Nii on Sirje Horma oma päevikusse kirjutanud. Aga kes ta on?
Sirje Horma (Rebane) sündis 1937. aastal Tallinnas. Ta õppis Tallinna 4. keskkoolis, Tartu kunstikoolis ja Tallinna riiklikus kunstiinstituudis (lõpetas 1964. aastal), nagu neid koole siis nimetati.
1950. aastate lõpu poole, kui ta õppis Tartus, oli kunstikooli üle tee asuv ühiselamu koht, kuhu kogunes noori loominguinimesi ka ülikoolist. Seal toimusid praeguses mõistes performantsid, näidati värskeid töid, loeti luuletusi, vaieldi maailma asjade üle.
Miks me ei tea suurt midagi kunstnik Sirje Hormast? Veidi selgust saame tema päevikust: «Ja ühegi valminud töö puhul pole ma saanud olla tõeliselt õnnelik. Mulle tundub, et seni pole ma suutnud teha midagi täiuslikult valmis ...»
Maastikuvaateis ilmneb tundlik värvimeel
E-Kunstisalongis on avatud graafiku ja joonistuskunstniku Matti Pärki näitus, kus on nii Kanaari saarte kui ka kodumaiste maastike vaateid, abstraktseid kompositsioone, vaikelusid ning portreid.
Kunstniku 70 aasta juubelit tähistavas väljapanekus on ühtekokku 16 söe- ja pastellijoonistust.
Ivo Lill annab täiusele vormi
Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne. Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja piiratud võimalustega materjalist, luues optilisi sisemise struktuuriga skulptuure. Viimases peitub ka peamine võti Lille loomingu vaatlemisel: välisest vormist tuleb minna sügavamale, skulptuuri sisse.
Kunstnik töötleb klaasi jumaliku sädemega
Klaasist saab juua. Klaas laseb valgust tuppa. Klaas võib aga ka kanda endas lugusid, kui teda jumaliku sädemega lõigata, kuumutada, söövitada, liivapritsiga töödelda, liimida, lihvida, nagu seda teeb klaasikunstnik Ivo Lill.
Eesti mainekaimaid ja rahvusvaheliselt hinnatuimaid kunstnikke Ivo Lill näitab oma loomingut üle hulga aja taas Tartus. Aastal 2004 tõi ta Emajõelinna oma suuremate klaasobjektide väljapaneku «Tartu twist».
Suured maalid jutustavad lugu elust ja teatrist
Mõnel kunstitööl on oma lugu lisaks sellele, mida kunstnik on teosesse pannud. Ühed sellised on Jüri Arraku kaksikmaalid «Sisenev mees» ja «Ikarose kõne enne lendu», mis on seotud 1970. aastate teatriuuendusega.
Need kaks on maalitud 1975. aastal. Eelmine kord olid need näha Vaino Vahingu monodraamas «Mees, kes ei mahu kivile», mis esietendus Evald Hermaküla (1941–2000) lavastusena Vanemuise väikeses majas samal aastal. Esitaja oli Hermaküla, ent mõnegi etenduse andis Vahing.
Praegu saab neid teoseid näha taas Tartus. «Sisenev mees» ja «Ikarose kõne enne lendu» on välja pandud E-kunstisalongi galeriis. Nad ootavad seal koos paljude teiste kunstnike teostega oksjonit.
Kunstnik tuli tagasi musta värvi juurde
Malle Leisi eluloo olulised verstapostid on Taaralinnas. Ta õppis Tartu kunstikoolis ja 1973 oli Tartu kunstimajas tema esimene suurem personaalnäitus. Nüüd on tartlastel taas võimalus näha Leisi isikunäitust.
Näitusel «Back to Black» E-kunstisalongis kohtab erinevaid tehnikaid: õlimaali, akvarelli ja pliiatsijoonistust, kuid neid kõiki ühendab üks läbiv joon – must värv. See ei ole midagi uut Malle Leisi loomingus. Juba 1960. aastatel oli must foon kunstniku käekirja üks peamisi tunnuseid, sellel püüdsid pilku erksa koloriidiga objektid.
Kellaviietee jäi ära kellaviieleotise tõttu
Kuigi Navitrolla korterit külastas veebruari keskel salakaval ja jõhker punane kukk, rääkis kunstnik üleeile E-kunstisalongis oma loomingust ja vaadetest kunstile lõbusas meeleolus.
Salong eesotsas omaniku Tiia Karelsoniga oli kutsunud esimesele kellaviieteele paarkümmend kunstihuvilist. Nad kuulsid Navitrollalt kõigepealt seda, et jook, mida nad kuue väikese laua taga joovad, ei olegi tee, vaid on hoopis leotis.
Kunstnik võlub siiruse ja värviga
Tartu kunstnik Maris Tuuling (s 1968) peab oluliseks teha seda, mis südamel, ja märgata seda, mis südames.
Tuuling on tagasihoidliku natuuriga kunstnik, kelle töid kohtab väljapanekutel harva, kuid mis ei jäta vaatajaid külmaks. Tartu uues kaubamajas asuvas E-kunstisalongis on avatud tema maalide näitus «...ja tundmise puu», kus on viimase nelja aasta akrüüle.
Pööningult leitud maalid näitavad kunstnikku uuest küljest
Johannes Uiga (1918–1998) on kuulus kui pallaslik loodusmaalija ja eriti Pühajärve motiivide kujutaja. Et ta aga on maalinud ka figuraalseid kompositsioone ning portreid ja aktegi, on paljudele suur uudis. «Need üllatavad maalid olid tolmunud, kuid on siiski väga hästi säilunud,» ütles E-kunstisalongi juhataja Tiia Karelson, kui saatis eile osa leiust Tallinna.
Navitrolla tegi enne oksjonit live-maalimist
Tavaliselt kunstnikud rahva ees ei tööta, Navitrolla tegi ühel pärastlõunal erandi ja lisas E-Kunstisalongis viimaseid detaile oma maalile "Enne maandumist". Esmakordselt saadab kunstnik oma maali oksjonile.Rahvamassi ees on paljudel raske ideid genereerida, seetõttu peabki kunstnik normaalseks, et suurem osa tööst on tehtud ateljees. Kõnealuse maaliga alustas Navitrolla viis aastat tagasi.
Kunst või teadus – Olev Soansi kaardid
«Infograafika» on Olev Soansi (1925–1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate abil. Seega, rääkides infograafikast, ei saa mööda Olev Soansist ja vastupidi. Need kaks kuuluvad kokku. E-Kunstisalongis on avatud Olev Soansi graafiliste kaartide näitus.